Otomasyon Nedir

Var olduğu günden bu yana hep yeni buluşların peşinde olan, yaşadığı dönem ne olursa olsun bir adım daha ileriye gidebilmek için çalışan insanoğlu, bir noktadan sonra az emekle çok iş, küçük bütçeler sarf ederek büyük kar marjı elde etmenin yollarını aramaya başlamıştır. Teknoloji ve bilimin sürekli gelişim gösteren bir ivme kazanmasıyla, amaçladığı hedeflere adım adım yaklaşan, bu gün gediği noktada bunu fazlasıyla başardığı görülen insan neslinin en büyük icatların bütünüdür Otomasyon.

 

Otomasyon Nedir

Otomasyon Nedir

Türkçe kelime karşılığı “kendiişlerlik” olan Otomasyonun Tanımı; Endüstriyel sektörde, bilimsel araştırmalarda ve yönetim alanında insan emeği olmadan işlerin makineler tarafından gerçekleştirilmesi olarak açıklanabilir. Otomasyonun Faydaları; Düşük maliyetli iş gücü, hızlı üretim, hatasız, kaliteli ve aynı standartlarda ürün olarak fazlasıyla görülse de insanların yapacağı işlerin makinelere devredilmesi, istihdam sahasını daraltmakta çok sayıda işsiz açığının ortaya çıkmasına zemin hazırlamaktadır ayrıca ilk kurulumundaki yüksek maliyet sadece fayda değil Otomasyonun Zararları da olduğu noktasında fikir oluşturmaktadır.

 

Globalleşerek açık bir pazar haline dönüşen ve amansız bir rekabet ortamı oluşan endüstriyel sektörlerde varlık gösterebilmek, kar pastasından büyük pay alabilmek için; düşük maliyetli, yüksek standartlı ve seri üretim yapmak şarttır. Bunun vazgeçilmez en temel kuralı da hiç şüphesiz Otomasyon Sistemlerdir. Otomasyon Nedir konusu ile başladık. Bundan sonraki yazılarımda hem otomasyon , kontrol sistemleri hemde yaptığım çalışmalar hakkında bilgiler vereceğim.