Otomasyon Kontrol Sistemleri

 

Otomasyon Kontrol Sistemleri

Endüstriyel sektöre otomasyonun uygulanmaya başladığı yıllarda insan gücüyle birlikte işleyen yarım otomasyon makineler, bu gün gediği nokta da bağımsızlıklarını ilan etmiştir. Tam Otomasyon adı verilen bu sistemde denetim PLC yazılımlarının yüklendiği Kontrol Panoları sağlanmaktadır. Peki PLC Nedir? Türkçe karşılığı programlanabilir kontrol cihazı olan; sensörlerden algıladığı bilgiyi, kendisine daha önceden yüklenen program özelliklerine göre, hükmettiği elemanlara aktararak istenen şekilde çalışmasını sağlayan mikro işlemci tabana sahip bir cihazlardır.

Otomasyon Kontrol Sistemleri

Otomasyon Kontrol Sistemleri

Aklınıza gelebilecek her sektörde kullanılan makine sistemlerinin hatasız ve hızlı çalışmasını destekleyen ve kontrol eden bu cihazlar, insanların gözden kaçırabileceği en ufak aksaklığı bile görerek müdahale etme yeteneğin sahip olan mikro işlemcilerdir.

Getirdiği çözümlerin avantajı göz önüne alındığında oldukça düşük maliyetli olan, hükmettiği elemanların tehlikelere karşı korunması için elektronik birimlere sahip, kişi yada yine başka bir akıllı cihazla yönetilebilen kontrol Panoları; belleğinde yer alan her cihaz için ayrı ayrı yüklenen programlarla, pek çok makinenin işleyişini aynı anda denetleyebildiği gibi, bu işleyişin hatasız çalışmasına da zemin oluşturmaktadır.